Tajemnice pielęgnacji - Cera Tłusta

Tajemnice pielęgnacji - Cera Tłusta

Wypryski, rozszerzone pory, świetliste place niczym neony i to zaraz po umyciu, szczególnie w okolicach strefy T, czyli czoło, nos, broda. Znasz to? Jeśli tak, to oznacza, że masz cerę tłustą. Dziś o tym, jak powinno się dbać właśnie o skórę tłustą?


Przyjrzyj się sobie. Czy Twoja cera, świeci się czasem zaraz po umyciu? Twoim zmartwieniem są wypryski, stany zapalne, rozszerzone pory, trądzik i nie jest to wina hormonów, czy innych chorób, ani alergii? 

Jeśli w tym momencie odpowiedzieliście sobie, stanowczo:
 - Tak, to moja skóra - to najprawdopodobniej macie cerę tłustą, choć może to być tłusta mieszana, ale to zupełnie inna opowieść.

Cera tłusta ma swoje wady, ale ma też ogromną zaletę. Otóż osoby z cerą tłustą, dłużej zachowacie młodość. Wasza skóra dłużej pozostanie jędrna i zachowa swoją naturalną elastyczność.

A jeśli chodzi o te mankamenty, poradzicie sobie. Rytuał + odpowiednie kosmetyki i będziecie młodzi, i piękni.
Jak zadbać o tłustą cerę?

Jak zadbać o tłustą cerę?
Każdy rodzaj skóry zasługuje na indywidualną troskę i opiekę. Pokochaj siebie i swoje wady, to dzięki nim jesteś wyjątkowa. Do tego dołóż odpowiednio dobrane kosmetyki i codzienny rytuał pielęgnacji, piękno idealne.

 Przede wszystkim nie łam się, że jakiś kosmetyki pomógł Twojej przyjaciółce, a Tobie nie. Za nim opracujesz kolejny plan zakupów w drogerii, posłuchaj.

Otóż jakiś czas temu, gdy mieszkałam w Warszawie, koleżanka doradziła mi maseczkę z drożdży. Dziewczyna miała naprawdę gładką i nieskazitelną cerę, wręcz porcelanową. Nie wiele myśląc, zastosowałam, to co zadziało się później przeszło moje i jej oczekiwania. Wyglądałam jak po ataku ospy albo stada komarów.

Moja rozpacz była ogromna. Teraz się z tego śmiejemy, ale w tamtej chwili czułam się jak Ania Shirley z zielonymi włosami. Dlaczego o tym wspominam? 

Bo to, co dobre dla kogoś innego, nie koniecznie będzie dobre dla mnie. Przecież tyle osób poleca maseczki z drożdży, ja już raczej nie spróbuje.

Reasumując, aby rytuał był skuteczny i dał nam tego, czego chcemy, muszą być spełnione 3 podstawowe zasady:

1. Poznaj zasady kolejności nakładania kosmetyków oraz jakich kosmetyków nie powinno się łączyć, czyli filary pielęgnacji

2. Kupuj kosmetyki takie, jakich właśnie potrzebuje Twoja cera, czyli według jej rodzaju i potrzeb,

3. Obserwuj, jak się zachowuje po kontakcie z kosmetykiem, pozowali Ci to uniknąć przykrych niespodzianek.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy jakiś preparat działa, warto go przetestować 2 tygodnie.

Rytuał Pielęgnacji


Rytuał pielęgnacji – Cera tłusta

Zajrzymy za kulisy całego rytuału dla skóry tłustej i postaram się przeanalizować dla was poszczególne kosmetyki. Rytuał możemy podzielić na dwie części, część obowiązkową i dodatkową.

Obowiązkowa
To wszystkie kroki, które powinno wykonywać się dwa razy dziennie.

Krok 1 Oczyszczanie
O podwójnym oczyszczaniu skóry już pisałam. Olejki do demakijażu, mimo swojej groźnej nazwy nie obciążą Twojej skóry, rozpuszczą zanieczyszczenia wraz z sebum, a kosmetyk na bazie wody zmyje pozostałości makijażu i toksyn.

Uwaga: Wiem, że już o tym pisałam, ale tak dla przypomnienia, staraj się unikać kosmetyków z alkoholem. Alkohol nie tylko podrażnia skórę, ale zaburza jej funkcjonowanie. 
Twoja skóra będzie się bronić i chcąc odbudować zniszczoną powłokę, w efekcie, zacznie produkować jeszcze więcej sebum.

Krok 2 Tonizowanie
Jeśli rano masz bardzo tłustą cerę, możesz przemyć ją tonikiem lub hydrolatem, który będzie odpowiednio dobrany do Twojej cery. Odpowiednim, czyli jakim?

Możesz użyć hydrolatu:
- geraniowego – działa antyoksydacyjnie, odświeżająco, kojąco oraz regulująco, zmniejsza zaczerwienienia;
- lawendowego – lawenda przez wzgląd na szerokie, dobroczynne działanie może być stosowana dla każdego rodzaju skóry – wzmacnia, regeneruje i działa przeciw płowieniu włosów.
- oczarowego – działa oczyszczająco, antybakteryjnie, regulująco, przeciw zapalnie i łagodząco
- z drzewa herbacianego;
- z zielonej herbaty;
- z kwiatów pomarańczy.

3. Kwas
Przetrzyj twarz wacikiem nasączonym kwasami typy AHA lub BHA, jeśli używasz kwasu o dość silnym stężeniu, staraj się nie robić tego częściej niż 2 - 4 razy w tygodniu.
Kwas oczyści Twoją skórę w dodatku działa antybakteryjnie.

4. Pielęgnacja
Nałóż na twarz lekkie, kojące serum o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Może to być serum z witaminą B3, z ceramidami, ekstrakt z lukrecji, zielonej herbaty, z owoców rokietnika, wiesiołka, czy kwas hialuronowy.
Do tego możesz dodać lekki krem o konsystencji żelowej, aby zbytnio nie obciążyć skóry.

Do swojego codziennego rytuału możesz włączyć, dodatkowo, poniższe kroki, które pomogą Ci lepiej zadbać o Twoją skórę.

Dodatkowo
1. Pomiędzy tonikiem a kwasem, możesz włączyć kolejną łagodzącą esencję kwiatową, która złagodzi podrażnioną skórę i przygotuje ją na kwas. Możesz też w czasie, gdy nie stosujesz kwasów, wrzucić kolejny krok z esencją.

2. Kolejnym dodatkowym urozmaiceniem Twojego codziennego rytuału, może być zastosowanie mgiełki lub wody termalnej po kwasach, lub peelingu tuż przed pielęgnacją.
 Zasada mokrej gąbki.

Jeśli właściwie zadbasz o swoją skórę i otoczysz ją miłością oraz troską, odwdzięczy Ci się ona pięknem i naturalnym blaskiem.

Komentarze

Popularne