Przebarwienia, skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Przebarwienia są problemem, który dotyka coraz więcej osób. Wysyp ciemnych plamek i piegów na twarzy, dłoniach, stopach, czy karku w trakcie lub po okresie letnim jest udręką dla kobiet i mężczyzn. Plamy postarzają i nie wyglądają estetycznie. Jak sobie z nimi poradzić? Jakich kosmetyków użyć? Dziś wszystko o przebarwieniach.
Przebarwienia to nic innego jak reakcja skóry na promieniowanie UV, które zaburza prawidłowe jej funkcjonowanie. Promieniowanie rozregulowuje działanie komórek pigmentacyjnych, w efekcie czego, zaczynają one produkować nadmierne ilości melaniny, odpowiedzialnej za barwę skóry. Co obserwujemy? W miejscach najbardziej napromieniowanych czyli na czole, na dłoniach pojawiają się brzydkie, ciemnobrązowe plamy.
Jednak nie zawsze. Czasem przebarwienia to reakcja na leki hormonalne np. w trakcie ciąży, leki antykoncepcyjne, na leki związane z chorobami autoimmunologicznymi (np. tarczyca), a także mogą pojawić się przy stosowaniu preparatów, leków i suplementów światłoczułych.
Niestety ta dolegliwość dotyka coraz więcej osób. Coraz częściej korzystamy z porad specjalistów, zapominając, że jedyną skuteczną ochroną, jest profilaktyka. Odbarwienia skóry mogą też być oznaką chorób. Jednak to już inna kwestia.
Jak im zapobiegać?
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Leczenie trwa, a czasem skóra nie ma możliwości wrócić do dawnej formy. Dlatego, warto pomyśleć o profilaktyce.
Najskuteczniejszym sposobem jest unikanie promieniowania. Zapomnij o opalaniu. Staraj się unikać słońca, gdy jest ono najbardziej intensywne. Czyli w godzinach od 10 do 15-stej. Niestety nie wszyscy mamy taki komfort i możemy sobie na to pozwolić. Jeśli więc już musisz wyjść, chroń swoją skórę.
Co można zrobić?
Warto uzbroić się w krem z filtrem o wysokim SPF, czyli najlepiej +50. Samo użycie kremu raz dziennie, szczególnie gdy mowa o dłoniach, czy w upalne dni to za mało.
Kremy z filtrem nie są wodoodporne. Za każdym razem, gdy myjesz ręce, czy je odkażasz, zmywasz z nich krem. Latem ważne jest, aby stosować krem przed każdym wyjściem na słonce, najlepiej kremuj ciało (twarz, dłonie, kark i każde nieosłonięte miejsce) przynajmniej co 2 godziny.
Możesz kupić słomiany kapelusz z dużym rondem, który osłoni Ci twarz przed słońcem. Latem modny kapelusz wygląda bardzo chic.
Możesz też stosować suplementy diety chroniące Cię przed promieniowaniem.
Jak leczyć?
Jeśli na twojej twarzy, dłoniach czy stopach pojawiły się już przebarwienia, nie ma co płakać. Na to nauka też ma swoje sposoby. Jednym ze sposobów, aby pozbyć się niechcianych defektów skóry, jest stosowanie kosmetyków z witaminą C.
Pisałam już o jej dobroczynnym działaniu, tu znajdziecie więcej informacji na ten temat.
Możecie też zastosować kremy, sera, esencje, toniki ujednolicające koloryt skóry i rozjaśniające przebarwienia.
W salonach kosmetycznych jest szereg zabiegów, które skutecznie pomogą wam się pozbyć niechcianego problemu. Do najczęściej wybieranych zabiegów można zaliczyć peeling na przebarwienia, mezoterapię, czy laserowe usuwanie plamek.
Domowe sposoby na przebarwienia
Znalazłam też kilka domowych, naturalnych sposobów, które możecie zrobić samodzielnie. Peeling z kawy także rozjaśnia przebarwienia. Kawa ma właściwości wybielające skórę. O czym należny pamiętać.
Peeling usuwa martwy naskórek i pozbawia nas naturalnej ochrony przed promieniowaniem. Po każdym peelingu należny stosować krem z filtrem.
Maseczka z sody oczyszczonej
Soda zmniejsza widoczność przebarwień i stopniowo rozjaśnia cerę. Dodatkowo oczyszcza pory, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób o cerze tłustej lub ze skłonnościami do trądziku. Mieszamy sodę z wodą mineralną i nakładamy na twarz. Trzymamy do 5 do 10 minut.
Maseczka z ogórka
Ogórek z racji swojej wodnej struktury jest dobry na wiele dolegliwości np. na podpuchnięte oczy. Wystarczy włożyć plasterki do lodówki i położyć na zapuchniętych powiekach. Ma jeszcze jedną zaletę rozjaśnia, nawilża i odżywia cerę.
Jak przygotować maseczkę? Wystarczy zetrzeć ogórka na tarce, dodać kilka kropli cytryny i nałożyć na twarz. Prócz efektu rozjaśnionej cery, skóra będzie nawilżona i odżywiona. Maseczkę trzymamy około 15 minut.
Komentarze
Prześlij komentarz