Haute couture — Luksusowe krawiectwo



Haute couture — Luksusowe krawiectwo

Oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Uszyte na miarę. Idealnie dopasowane do Twojej sylwetki. Moda, która jest sztuką. Krawiectwo, które zapiera dech w piersiach. Kosztuje bajońskie kwoty. Dziś wszystko o Haute couture.


We wpisie:
Czym jest Haute couture?
Zasady Haute couture
Kawałek Historii
Pret-a-porter vs. Haute couture

Marzyłaś kiedyś, że wkładasz na siebie suknię, która jest jedyna na całym świecie. Suknię z bajki. Taką, której nie można wyszukać w sieciówkach. Taką, której nie kupisz na stronie. Oryginalną, jedyną w swoim rodzaju, unikalną
A może marzyłeś o wyjątkowym, uszytym dla Ciebie garniturze, z jedwabiu, przyozdobionego guzikami z mosiądzu, czy złota. Taka jest właśnie moda Haute couture. Unikalna, bogata i ekstrawagancka. 

Czym jest Haute couture?

Czym jest Haute couture?

Haute couture to inaczej wysokie krawiectwo. Przez wzgląd na ekstremalnie wysokie ceny takich ubrań, nie stać na nie zwykłych śmiertelników. Tu moda jest sztuką. A sztuka zawsze jest w cenie. Haute couture jest jak ferrari, połączenie klasyki i luksusu. 
Nie wiele Domów Mody na świecie może posługiwać się określeniem Haute couture. Tak naprawdę, więc, o co to wielkie halo
Otóż zapewne widziałaś nie raz pokazy, gdzie na wybiegach maszerują modelki ubrane w przeróżne kreacje. Modele ubrań określanych nazwą Haute couture, można kupić tylko na zamówienie. Są one szyte na miarę, z najlepszych materiałów, ręcznie, dostępne tylko w takich fasonach i kolorach, jakie były prezentowane na wybiegu. 

Do Domów Mody, które mogą posługiwać się określeniem Haute couture, należy:
14 francuskich w tym między innymi: Alexandre Vauthier, Chanel, Christian Dior, Elie Saab, Giambattista Valli, Givenchy, Jean Paul Gaultier, Maison Margiela itd.

5 zagranicznych: Armani Privé, Atelier Versace, Fendi, Valentino, Viktor & Rolf.
Do tego gościnne domy mody, między innymi: Dice Kayek, Ralph & Russo, Vetements i Zuhair Murad.

Ubrania Haute couture szyte są ręcznie i tylko z wysoko gatunkowych materiałów. Na tak zaprojektowane i uszyte rzeczy, czasem trzeba czekać nawet miesiąc. 
Pokazy mody Haute couture odbywają się 2 razy w roku, w styczniu (wiosna-lato) i w sierpniu (jesień-zima).
Aby dostąpić zaszczytu i móc posługiwać się nazwą Haute couture wybrany Dom Mody musi spłenić kilka warunków, o tym za chwilę.

Zasady Haute couture

Zasady Haute couture

Choć Charleas Worth nie był twórcą wysokiego krawiectwa, to przez wzgląd na jego zasługi i jego spadkobierców, uznaje się go za jednego z pierwszych twórców tego terminu. Zasady, które miały uszeregować i doprecyzować co możemy dziś nazywać Haute couture, wprowadził jego syn, Gaston Worth w 1945 roku
To Gaston Worth założył stowarzyszenie „Chambre syndicale de la Haute Couture” (Izba mody Haute Couture), a posługiwaniem się tym pojęciem bez uprzedniej zgody Ministra Przemysłu jest zastrzeżone prawnie we Francji.
Każdy, któremu marzy się wejść do Izby mody, musi spełnić kilka warunków. Do najważniejszych należą:
Dom Mody musi zatrudniać co najmniej 25 osób
Ubrania muszą być szyte ręcznie
Dwa razy do roku zaprezentować swoją kolekcję w Paryżu
A podczas pokazu powinno pojawić się 35 oryginalnych modeli.

Kawałek Historii

Kawałek Historii

Jak wspomniałam to nie Charleas Worth był twórcą Haute Couture, choć to dzięki niemu i jego synowi wysokie krawiectwo zyskało swój splendor i szyk. To on wprowadził nowe praktyki reklamowe, zorganizował pierwsze pokazy mody z udziałem modelek i zainicjował tworzenie pierwszych kolekcji.
Jego syn, kontynuując dzieło ojca, wprowadził zasady, które obowiązują do dziś oraz umocnił pozycję wysokiego krawiectwa, jednocześnie zabezpieczając jego przyszłość.

Jednak za matkę wysokiej mody uznaje się Rose Bertin, która już w XVIII wieku stworzyła w Paryżu swoje pierwsze Atelier pod szyldem Le Grand Mogol. Dzięki pozyskaniu przychylności samej francuskiej królowej Marii Antoninie zyskała tytuł Ministra Mody i dyktowała modę na dworze.

Pret-a-porter vs. Haute couture

Pret-a-porter to całkowite przeciwieństwo Haute couture. W Haute couture chodzi o unikatowość i dostępność mody tylko dla wybranych, bo ubrania prezentowane na wybiegach, dostępne są tylko na zamówienie. 
Pret-a-porter  to moda, która trafia do sklepów. Te modele, które na co dzień oglądamy w witrynach bardziej prestiżowych, czy mniej ekskluzywny sklepów. To ubrania ogólnodostępne, z lepszych i tych gorszych materiałów. To moda z produkcji seryjnej, nie ta szyta na miarę u krawca.

Komentarze

Popularne