Piękna skóra, czyli 5 zasad jak pozbyć się zaskórników i zmniejszyć pory
Rozszerzone pory, nieestetycznie wyglądające zaskórniki to problemy skóry, z którymi musi codziennie borykać się wiele osób. Jak odzyskać gładką cerę? Jak zmniejszyć pory i pozbyć się wągrów? Poznaj 5 skutecznych sposobów.
Ostatnie rozmowy naprowadziły mnie na trop kolejnych problematycznych pytań i poszukiwań skutecznych rozwiązań w dbaniu o skórę. Wiem, że coraz więcej osób zmaga się z rozszerzonymi porami i powstającymi zaskórnikami. Dlatego więc dziś o 5 skutecznych krokach, które pomogą Ci w tej walce.
Pewnie już mnie znasz, a jeśli jesteś tu po raz pierwszy to wiedz, że jestem typem poszukiwacza i uwielbiam szukać dobrych rozwiązań, które najpierw testuje na sobie. Za nim jednak zdradzę Ci 5 kroków do odzyskania spokoju ducha i pięknej, gładkiej cery zacznijmy od tego, skąd się biorą zaskórniki i rozszerzone pory. Czym właściwie one są?
Co to są rozszerzone pory i skąd je mam?
Wiele osób, ja też, będąc dzieckiem, wciąż zastanawiałam się, o co chodzi z tymi porami. Wszyscy dookoła mnie, tzn. moja siostra i jej koleżanki powtarzały tajemnicze, bardzo złe słowa rozszerzone pory. Przyglądałam się swojemu odbiciu w lustrze i zastanawiałam się, czym właściwie są te pory. W dodatku rozszerzone. Z wiekiem poznałam odpowiedzi, ale nigdy nie skupiałam się na nich tak mocno, aby poznać ich tajemnicę dogłębnie. Jeśli ty, jak ja, do końca nie ogarniasz, czym są pory, to znalazłam odpowiedź za ciebie. Dlaczego jest to takie ważne? Jest taka stara mądrość rycerzy, aby pokonać swojego wroga, musisz go najpierw poznać.
Czym są pory?
Pory to nic innego jak mikroskopijne otwory widoczne na powierzchni skóry. Znajdują się w nich ujścia mieszków włosowych połączone z gruczołami łojowymi. Nie ma możliwości więc całkowite usunięcie porów, bo są nam niezbędne, gdyż to dzięki nim odprowadzane są substancje produkowane przez gruczoły łojowej, czyli łój.
Rozszerzone pory
Przyczyn, których skutkiem są poszerzone pory, może być wiele. Czasem zwyczajnie są to konsekwencje naszych uwarunkowań genetycznych. Jednak w większości przypadków to efekt naszych codziennych działań.
Czyli:
- Opalanie – podziękuj za swoje szerokie pory promieniowaniom UVA i UVB – mam nadzieję, że teraz wiesz, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem.
- Nieprawidłowa pielęgnacja — zbyt częste peelingi, zakłócają funkcjonowanie skóry i w efekcie na twarzy pojawią się poszerzone pory
- Nadużywanie agresywnych terapii tj. np. lasery. W tym przypadku pośpiech i nadmiar szkodzą.
- Używanie zbyt agresywnych kosmetyków, w których składzie znajduje się np. alkohol. Wybieranie niedostosowanych do twojej skóry i jej potrzeb kosmetyków.
- Starzenie się skóry, na to niewiele poradzimy
- stosowanie pewnych leków (sterydy).
Jeśli odpowiedziałaś tak, przynajmniej na jeden z powyższych przykładów to znasz powód, dlaczego twoje pory są tak widoczne. Spokojnie, coś na to znajdziemy.
W niektórych przypadkach powiększone pory nie wynikają z twojej winy jak np. w przypadku leków, czy genów nie wiele poradzisz, bo nie możesz zmienić genotypu, czy odstawić leków, które musisz zażywać. Podpowiem ci, jak możesz je zmniejszyć.
Pamiętaj, że jak w każdym przypadku, najskuteczniejszą metodą jest systematyczność. Jeśli ty nie zadbasz o swoją skórę w domu, w codziennym życiu, to nie uczynią cudów drogie zabiegi.
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki to kolejna bolączka naszej skóry i niestety są najczęściej konsekwencją rozszerzonych por. Zaskórniki wyglądają nieestetycznie na naszej pięknej buzi, w dodatku mogą być przyczyną powstawania znienawidzonych pryszczy. Widzisz wszystko jest ze sobą powiązane i te banalne rzeczy, które wydaje ci się nie mają znaczenia, silnie oddziaływają na twoje ciało.
Teraz odpowiedz sobie na ważne pytanie: Czy kochasz siebie?
Pytanie wydaje ci się trywialne, ale podstawą koreańskiej, czy azjatyckiej pielęgnacji jest miłość do siebie. Jeśli kochasz siebie, daj sobie wszystko to co najlepsze.
Bo, może to zbyt ostre, ale, czy ukochanej osobie podałabyś truciznę? Więc nie rób sobie tego.
Pokochaj swoje ciało i dbaj o nie.
Jak powstają wągry/ zaskórniki:
Dbasz o swoją skórę, oczyszczasz pielęgnujesz, a mimo to codziennie rano widzisz ogromne pory i czujesz, że twoja twarz wygląda jak gąbka z alg. Co robisz nie tak? Teraz skup się na swoim dniu jak on wygląda, przeanalizuj go krok po korku.
Zła dieta:
Niedobory, czy braki witamin A i z grypy B zaburzają proces rogowacenia naskórka, martwy naskórek gromadzi się nadmiernie w ujściach mieszków włosowych, a efektem tego są wągry.
Zwróć uwagę na to co jesz. Jeśli w twojej diecie pełno jest cukrów, węglowodanów i żywności przetworzonej – to spodziewaj się, że na twojej twarzy pojawią się nie tylko zaskórniki, ale też stany zapalne skóry.
Palenie, czy smog także poszerza pory.
Nieodpowiednie kosmetyki
Zwróć uwagę na kosmetyki, które kupujesz, czy są odpowiednie dla twojej cery. Niewłaściwie dobrane produkty mogą pogłębić problemy skórne. Staraj się unikać kosmetyków, w których składzie znajdziesz alkohol. Unikaj podkładów o gęstej konsystencji, mogą one zatykać pory i w efekcie powodować powstawanie ogniw zapalnych.
Staraj się dokładnie oczyszczać skórę nie tylko rano i wieczorem, ale też po podróży, czy treningu.
Stres
Jednym z kluczowych czynników powstawania zaskórników, czy rozszerzania por jest stres. Może on także stać się przyczyną pojawienia się trądziku u dorosłych osób. Stres nasila pracę gruczołów i przyczynia się do powstawania stanów zalanych w obrębie mieszków łojowo – włosowych.
Staraj się więc unikać stresu, bo jest on szkodliwy nie tylko dla twojej skóry, ale i dla całego organizmu stając się przyczyną innych poważnych chorób.
Inne czynniki
Zaskórniki mogą pojawić się w przypadku wszelkich wariacji hormonalnych jak np. odstawienie tabletek antykoncepcyjnych.
Mogą też wystąpić w momencie nagłej zmiany klimatycznej. Szczególnie gdy jesteśmy narażeni na działanie wysokich temperatur połączonych ze wzmożoną wilgotnością powietrza.
Zaskórniki dzielimy na:
- Zaskórniki zamknięte to te, które wyglądają jak drobne białe krostki. Tworzą one na powierzchni skóry nieestetyczne grudki.
- Otwarte są w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. Najczęściej widoczne są na brodzie i w okolicach nosa. Jak powstają. To efekt zastoju sebum i jego utlenienia.
5 kroków do gładkiej cery
Mimo że zaskórniki powstają najczęściej w strefie T, czyli czoło, broda i nos, to czasem możesz zauważyć je na dekolcie, czy karku. Takie uroki skóry. Jednak nie łam się, teraz opowiem ci jak walczyć z tym koszmarem i sprawić, żeby twoja skóra nie tylko odzyskała gładki, piękny wygląd, ale była gładka i jedwabista w dotyku.
Krok pierwszy
Nie zapominaj o demakijażu i właściwym oczyszczaniu skóry. Tak jak dobre wychowanie wynosi się z domu, tak samo ty dbaj o swoją skórę w domowym zaciszu. Jak wspominałam, jeśli ty na co dzień nie zadbasz o siebie i potrzeby swojego ciała, nie zrobi tego za ciebie nawet najbardziej luksusowy zabieg. A jeśli tak, to też nie od razu a przy regularnym stosowaniu.
To niewiele kosztuje, aby dwa razy dziennie: rano i wieczorem oczyścić skórę. Staraj się wybierać kosmetyki dostosowane do swojej skóry i jej potrzeb.
Unikaj tych palących produktów z alkoholem. Alkohol przesusza skórę, a w efekcie twoja cera będzie produkowała więcej sebum. Więcej sebum to zatkane pory i efekt taki, którego na pewno nie chcesz – zapalnie skóry, czyli potocznie mówiąc pryszcze.
Krok drugi
Pamiętaj o regularnym stosowaniu złuszczania. Wszelkiego rodzaju peelingi raz lub dwa razy w tygodniu, nie częściej, bo twoja skóra potrzebuje czasu na regenerację.
Zaczyna się jesień, możesz pomyśleć o kwasach. Jeśli nie masz doświadczenia, zawsze warto skorzystać z pomocy eksperta i wybrać się do specjalisty na takie kwasowe oczyszczanie. Poczujesz się dopieszczona i zaopiekowania, a twoja skóra ci podziękuje.
Krok trzeci
Nawilżanie jest bardzo ważne dla twojej skóry. Nie tylko pozwoli ci zachować dłużej młody wygląd, ale przede wszystkim skóra właściwie nawilżona i odżywiona jest zdrowsza.
Po każdej podróży staraj się stosować maski odżywczo - oczyszczające, które nie tylko złagodzą podrażnienia, ale otulą twoją twarz niczym kojący balsam.
Ja po każdej mojej podróży nakładam na twarz maskę w płachcie. Wystarczy kwadrans, a następnego dnia moja skóra jest idealna.
Zanim pobiegniesz do drogerii, posłuchaj.
Kupuj kosmetyki, które nie zatykają porów. Najlepiej lekkie, o żelowej konsystencji, beztłuszczowe, które szybko wchłaniają się w skórę.
Możesz stosować maski na bazie glinki i nie zapominaj o kremach z filtrem.
Krok czwarty
Od jakiegoś czasu wręcz z uporem maniaka prześladowały mnie urządzenia do oczyszczania twarzy. Wszędzie, gdzie nie spojrzałam, czy to otworzyłam jakiś katalog z kosmetykami, czy magazyn dla kobiet, wylewały się na mnie informacje o urządzeniu do oczyszczania. Kupiłam. Mam i testuję.
Początkowo po dwóch kuracjach nie zauważyłam zmian, ale dziś widzę, jak znacznie poprawiła się jakość mojej skóry. Sama nie wiem, czy to za przyczyną nowego peelingu, czy urządzenia, a może oba miały w tym swój udział. Fakt jest taki.
Masz komfort, bo nie usuwasz zaskórników tradycyjnie, wyciskając paluchami. Wiem, że piszą, nie wolno. Jednak szczerze, przyznaj się sama przed sobą, nie próbowałaś?
To naprawdę bardzo wygodne i higieniczne, bo nie dotykasz skóry.
Pamiętaj, żeby umyć i odkazić po każdym użyciu. Polecam, całkiem dobre może nakupić za niewielkie pieniądze.
Krok piąty
Krok piąty jest mniej efektywny niż urządzenia, czy odpowiednie zabiegi, kosmetyki dobrane do czynnej walki z porami, czy wągrami. Tu chodzi o ciebie. Zadbaj o właściwą zbilansowaną dietę i unikaj stresu.
Takie działanie nie tylko pomoże w odzyskaniu pięknej skóry, ale unikniesz dzięki temu innych, dużo poważniejszych dolegliwości niż wągry.
Stres jest zły dla całego, twojego ciała.
Na koniec: Spójrz dziś w lustro i powiedz sobie: kocham cię.
Linki do innych wpisów
azjatyckie rytuały - sekrety Gejszy
azjatyckie rytuały - sekrety Koreanek
Komentarze
Prześlij komentarz