Jak się ubrać na Rozmowę o pracę?


Jak się ubrać na Rozmowę o pracę?


Od pierwszych 15 sekund zależy Twoja kariera. Według badań ludzie oceniają innych w ciągu pierwszych 10 sekund, a w ciągu 15 kształtuje się pierwsze wrażenie. Twoja kariera zależy od tych pierwszych chwil. Mocne, ale prawdziwe. Jak ubrać się na rozmowę o wymarzoną pracę? Oto propozycje dla Ciebie.


We wpisie
Co ubrać na rozmowę o pracę?
Rozmowa o pracę: zasady
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, gdy jesteś kobietą?
Jak się ubrać na rozmowę o pracę, gdy jesteś mężczyzną?
Czego unikać?


Co ubrać na rozmowę o pracę?

Nasze życie łączy się z ciągłym dokonywaniem wyborów. Niestety brak wyboru to też wybór więc, zamiast oddać losowi to, co mu się nie należy, zawalcz o siebie i wybieraj świadomie. 
Jeśli nawet wybierzesz źle, to zdobywasz cenne doświadczenie, które możesz wykorzystać w przyszłości.
Wyobraź sobie, że zdobycie wymarzonej pracy zależy od 15 sekund Twojego życia. Tak niewiele, a może zmienić tak wiele. 
Nie mam na myśli tu kwalifikacji i doświadczenia, które są bardzo ważne w pracy. Po pierwsze wiedza, czy zdobyte doświadczenie pozwala nam poczuć się pewniej i swobodnie na rozmowie
To wielki komfort. Pamiętaj, że sama rozmowa jest już stresująca, więc lepiej unikać dodatkowych bodźców.
Po drugie, gdy posiadamy wiedzę popartą doświadczeniem, łatwiej nam wybrnąć z trudnych pytań i czujemy się cenniejsi. Znamy swoją wartość, a co za tym idzie łatwiej nam negocjować lepsze warunki kasowe.
Pracodawca też chce mieć w swoim zespole spełonionego, odważnego pracownika, który zna swoją wartość
My mamy taką tendencję, że albo się nie doceniamy, albo przeceniamy swoje możliwości ponad stan.
Pewności siebie doda Ci też strój. Gdy czujesz się dobrze ze sobą i wiesz, że wyglądasz świetnie, czujesz, że możesz zdobyć świat. I zdobywasz, to czego chcesz, bo tak właśnie działa siła podświadomości.

To jak się ubrać na rozmowę?
Przede wszystkim schludnie, w czyste, wyprasowane i pachnące ubranie. Zrób rekonesans, co się nosi w Twojej przyszłej firmie i dostosuj stylówkę.
I ostatnia zasada cenna jak złotoubierz się tak, jakbyś starała się już o wyższe stanowisko” dlaczego? - Zaraz wyjaśnię

Rozmowa o pracę: zasady

Rozmowa o pracę: zasady

Stylówkę na rozmowę warto przemyśleć i przygotować równie wnikliwe, jak samo Portfolio, czy CV. Przecież zupełnie inne wymagania stawiają, gdy szukają kogoś do pracy w radiu, inne, gdy chodzi o pracę w banku, a jeszcze inne, gdy szukają sprzedawcy np. w sklepie obuwniczym. To samo jest w przypadku stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną.

W niektórych firmach obowiązuje sztywny dress code, dlatego na rozmowę o pracę np. do banku warto zastosować zasady business style, ale jeśli chodzi o rozmowy tam, gdzie na co dzień nie obowiązuje dress code, możesz wybrać nieco luźniejszy smart casual.
Więc pierwsza zasada brzmi: dostosuj strój do obowiązującej polityki firmy.

Druga zasada to staraj się wyglądać schludnie, czysto i elegancko. Pamiętaj, że rekruter nie tylko zagląda do Twojego CV, chce wiedzieć jakim człowiekiem jesteś i co sobą reprezentujesz. 
Niby nie szata zdobi człowieka, ale jak Cię widzą, tak Cię piszą.
Pamiętaj o butach. Dla niektórych to mega istotny dodatek, dlatego zawsze warto mieć je czyste i zadbane.

O czym warto pamiętać? Otóż czasem mamy rozmowę zimą, czasem jest to letni, upalny dzień. Ubranie powinno być dostosowane do pory roku i pogody.
Istotne jest też to, aby, na rozmowę ubrać się tak, jakbyś starała się o wyższe stanowisko. Dlaczego? 
Otóż to działanie na podświadomość Twoją i Twojego rozmówcy. Sobie dodajesz otuchy oraz jednocześnie wysyłasz sygnały, że jesteś osobą, która chce się rozwijać, jest ambitna, zna swoją wartość i jest gotowa na współpracę.

Do stylizacji dorzuć charakterystyczny szczegół. Subtelny, ale zapadający w pamięć. Zanim się skrzywisz, już wyjaśniam, po co to wszystko.

Pomyśl, ile osób przewinie się przez głowę rekrutera? Tysiące, a może i setki tysięcy. Każda z tych osób ma szary garnitur, podobne kwalifikacje i pewnie mówi to samo co Ty. Pamiętaj, że inni też starają się na to samo stanowisko.
Po całym dniu, a czasem nawet tygodniu takich rozmów, nikt nie pamięta tego, co było na początku tygodnia. Jednak ciekawy akcent jak świetne buty, subtelne wzroki na bluzce, czy nawet czerwony pasek, od razu zapadają w pamięć. 
Uwaga : Tylko się nie zagalopuj, niech to będzie dobre wspomnienie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, gdy jesteś kobietą?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, gdy jesteś kobietą?

Ileż się oczytałam, że na rozmowie o pracę masz być skromny, szary i nudny. Absolutnie nie słuchaj tego. Będąc nudnym i szarym, nikt Cię nie zapamięta, a Twoja szansa na wymarzoną pracę, przepadnie jak Titanic. Wybierz strój dostosowany do struktury interesującej cię firmy, ale niech w nim nie zabraknie Ciebie. Przemyć w nim, subtelnie, swoje akcenty.

Garnitur
Garnitur to najbardziej klasyczna i bezpieczna wersja. Zawsze wygląda dobrze, właściwie dobrany do sylwetki doda Ci animuszu i pewności siebie. Ostatnio garniturybardzo modne i pasują na wiele okazji. Może, więc warto zainwestować w nieco droższy?. Odpowiednie kolory to: grafitowy, granat i latem szary.
Jeśli w firmie nie obowiązuje sztywny dress code, możesz włożyć spodnie od garnituru w połączeniu z koszulą lub elegancką bluzką.

Marynarka świetnie będzie wyglądać z cygaretkami albo spodniami chino w tym samym kolorze. Aby złamać monotonię stroju bluzkę, czy koszulę możesz dobrać w kolorze tj.: pudrowy róż, zieleń, czy błękit.
Buty, tu najlepiej się sprawdzą czółenka lub baleriny. Obcas nie powinien być wyższy niż 6 – 8 centymetrów. Ma Ci być wygodnie.

Garsonka
Na rozmowę o pracę możesz wybrać garsonkę. To połączenie marynarki i spódnicy. Możesz wybrać ołówkową spódnicę, która jest bardzo bezpieczna i mega elegancka, a jednocześnie podkreśli Twoje atuty lub w formacie A. Ta doda Ci lekkości i dziewczęcego uroku. Pamiętaj, spódnica nie powinna być krótsza niż na wysokość 3 palców powyżej kolana.

Sukienka
Wolisz coś prostego, ale równie eleganckiego, wybierz klasyczną sukienkę biznesową z rękawem, w neutralnych kolorach. Trzymamy się wciąż kolorów bazowych: granat, szary i grafit.
Pamiętaj, do każdej stylizacji możesz dodać odrobinę swojego akcentu: wziąć ciekawą aktówkę, przewiązać apaszkę z jedwabiu, czy dodać ciekawą broszkę. Niech to będzie coś, co się wyróżni.


Jak się ubrać na rozmowę o pracę, gdy jesteś mężczyzną?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę, gdy jesteś mężczyzną?

Rozmowa o pracę to jedna z istotnych rozmów w Twoim życiu. Szkoda byłoby ją zaprzepaścić tylko dlatego, że nie chciało Ci się wyprasować koszuli, czy dobrać odpowiednich skarpetek. Jeśli do tej pory żyłeś w przekonaniu, że mężczyźni są wzrokowcami, to już Cię z tego błędu wyprowadzam. 
Otóż kobiety patrzą nawet na paznokcie. Widzą wszystko, a że sobie nie dają taryfy ulgowej, Ty na nią też nie licz.
Ubranie powinno być schludne, wyprasowane i dograne. Warto na rozmowy przygotować sobie jeden lub dwa zestawy, które będą dla Ciebie takim wyjściem awaryjnym. W razie potrzeby zanosisz do pralni i gotowe.

Garnitur
Garnitur warto mieć w szafie, a nawet kilka, na róże okazje. Nie wiadomo, może fotel dyrektora czeka właśnie na Ciebie? Wybierz garnitur w stonowanych, neutralnych kolorach, tj. szary, grafitowy, czy granat. Czarny zostawiamy na wieczorne wyjścia i wielkie gale.
Koszula biała, ale może być w pastelowych kolorach: złamana biel, róż, błękit, czy czarny. Tak naprawdę biała koszula to zestaw na wieczorne wyjścia, więc na rozmowę nie musisz wybierać tego koloru.
 Uwaga: Skarpetki dobieramy do garnituru, tak jak buty. Reasumując szary garnitur, szare buty, szare skarpety. 

Buty stawiamy na oksfordy lub derby. Im bardziej klasyczne, tym dłużej Ci posłużą, a jak zawsze potarzam: klasyka broni się sama.

Marynarka + chinosy
Idziesz na rozmowę do firmy, w której nie obowiązuje sztywny dress code, wspaniale. To jednak nie zwalnia Cię z tego, że na rozmowie masz wyglądać elegancko, a nie jak uciekinier z siłowni. Możesz dobrać marynarkę i chinosy w stonowanych, neutralnych kolorach.

Jeśli nie chcesz zabierać marynarki, warto wybrać zestaw z koszulą. Koszula zawsze wygląda mega elegancko.
Taka ciekawostka: Nie wiem, czy zauważyłeś większość kobiet, częściej ogląda się za mężczyzną w eleganckiej koszuli, niż w bluzie. :)

Czego unikać?

Czego unikać?

A teraz czas na 7 grzechów głównych, które popełniamy, ubierając się na rozmowę kwalifikacyjną.
  1. Grube rajstopy – o tak zima, śnieg, a my wkładamy grube rajstopy, które nie wyglądają profesjonalnie na rozmowie. Maksymalna grubość 6 den.
  2. Sweter zamiast marynarki, tego nie robimy. To zło. :), poważnie 
  3. Mini — dopuszczalna długość spódnicy to tuż przed albo za kolanem
  4. Bardzo głęboki dekolt — absolutnie nie
  5. Brudne buty, to straszne, ale zdarzają się i takie wpadki. Warto zainwestować w chusteczki do czyszczenia butów, można kupić je w każdym obuwniczym. Kosztują gorsze, a uratują każdą sytuację. Nie w każdej firmie jest czyścik do butów.
  6. Źle dobrana koszula, za mała, za duża, zbyt krzykliwa, przezroczysta. Klasyka zawsze się obroni.
  7. Zniszczone lub poplamione ubranie. Wypadki chodzą po ludziach i różne rzeczy mogą nam się przytrafić. Na rozmowę zakładamy czyste i pachnące ubrania.

Pamiętaj, że każda rozmowa to stres i nie warto go sobie pogłębiać źle dobranym strojem. 

Trzymam kciuki i zrób pozytywne show.


Komentarze

Popularne