Kwas Hialuronowy – Odmładzająca Siła Natury


Kwas Hialuronowy – Odmładzająca Siła Natury


Działa natychmiast. Nawilża, poprawia wygląd skóry i przedłuża jej młodość. Nie obciąża i wspomaga leczenie. Kwas hialuronowy to jedna z najpopularniejszych substancji XXI wieku używana min. w kosmetologii czy medycynie estetycznej. Dziś odkryjemy tajemnice kwasu hialuronowego.


Ilekroć czytałam o kwasie HA, marszczyłam brwi. Ten wspaniały dodatek kosmetyków ma tak skomplikowaną nazwę, że nie wiem jak Ty, ale ja powtarzając słowa kwas hialuronowy, kilka razy połamałam sobie język. Pewnie będę musiała z nim jeszcze poćwiczyć, jednak ta skomplikowana nazwa niech Cię nie zwiedzie. To naprawdę potężna siła. 

Kwas hialuronowy, czym on właściwie jest i dlaczego jest tak ważny w naszej codziennej pielęgnacji? Nazwa brzmi dość podstępnie, ale nie obawiaj się, nie ma w nim nic złego. Otóż kwas ten jest naturalną substancją, którą wytwarza nasz organizm, wszystko po to, abyśmy mogli cieszyć się naturalnym pięknem przez wiele lat. Powstaje w postaci soli sodowej i odpowiada za wiązanie wody.

Niestety jak wszystko i tu kończy się piękna historia, gdyż około 25 do 50 roku życia zaczyna go być o 50% mniej w naszym organizmie, a po osiemdziesiątce zupełnie zanika.

Kwas hialuronowy odpowiada nie tylko za sprężystość skóry i jej właściwe nawodnienie, ale także tworzy barierę ochronną, która zabezpiecza przed wniknięciem do Twojego organizmu patogenów. Najwięcej mamy go w skórze, jednak stanowi on istotny składnik budulcowy mazi stawowej, oraz ciała szklistego oka.

To nie tylko swoisty eliksir młodość, ale także ważny sojusznik w walce z takimi chorobami jak: zapalenie stawów, choroby wątroby, oczu, czy nowotwory.

Kwas Hialuronowy - Trochę Historii

Trochę Historii

Kwas został wyizolowany przez amerykańskiego naukowca Karla Meyera w 1934 z ciała szklistego oka krowy. Nazwa kwasu HA pochodzi od greckiego słowa „hylaos”, czyli szklisty, ponieważ jego konsystencja jest szklista i maziowata.

Obecnie kwas pozyskuje się z niektórych szczepów bakterii. Choć początkowo był wykorzystywany w zakresie chirurgii oka, czy pourazowych naprawach tkanek, od 1980 zyskał popularność w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Dziś to jednej z najważniejszych składników wielu kremów odmładzających, masek, czy innych preparatów.

Za co odpowiada i dlaczego jest tak potrzebny

Za co odpowiada i dlaczego jest tak potrzebny


Podstawową funkcją HA jest wiązanie wody w organizmie, jego głównym zadaniem jest więc: 
  • właściwe nawilżenie skóry,
  • zadbanie o właściwą strukturę i funkcję ciałka szklistego oka,
  • jest głównym składnikiem płynu stawowego.
Prócz podstawowych funkcji HA ma też inne dobroczynne działania. Wpływa na sprężystość, objętość oraz ściśliwość skóry i naskórka. Zapewnia transport jonów odżywczych i składników do wnętrza skóry. Wspomaga leczenie blizn, oparzeń, czy schorzeń skóry. 

Działa przyspieszająco w procesie gojenia się ran po trądzikowych, niweluje przebarwienia i wszelkie niedoskonałości skórne. W dziedzinie medycyny estetycznej wykorzystywany jest jako wypełniacz zmarszczek, środek do wyrównywani blizny i korygowania kształtu twarzy.

Dodatkowo działa antyoksydacyjnie i wspomaga procesy odmładzające. Jak widzisz to niezwykła substancja, którą nasz organizm wytarza sobie sam. Niestety, jak wspomniałam, wraz z mijającym czasem, produkcja HA jest ograniczana, aż w końcu zupełnie zanika. 

Przez wzgląd na jego wspaniałe właściwości i jako, że po części jest naturalnym związkiem wytarzanym przez organizmy żywe, stał się idealnym środkiem zatrzymującym młodość. 

Obecnie na rynku znajdziesz wiele dostępnych kosmetyków z dodatkiem HA ale możesz kupić go, jako półprodukt, czy w postaci esencji i samodzielnie dodawać do kosmetyków. 

Ciekawostki


Nie byłabym sobą, gdybym nie zdradziła Ci jakiejś ciekawostki. Otóż Kwas Hialuronowy możesz  wykorzystać także w pielęgnacji włosów. 
Dzięki swoim właściwościom nie tylko je nawilży, ale wygładzi oraz sprawi, że odzyskają blask. Wystarczy dodać kilka kropel do maski lub odżywki.

Kwas HA możesz kupić w kremie, zgłosić się na kurację u specjalisty lub kupić w postaci esencji i dodawać go do kremów, czy np. odżywek do włosów.

linki

Komentarze

Popularne