Gianni Versace – buntownik, kreator, wizjoner
Ekstrawagancja, luksus, seksualność, bunt, swoboda i zmysłowość, tak dokładnie można opisać każdą kolekcję Versace. Mówiono, że Armani ubiera żonę, Versace zaś kochankę. Kim był Gianni Versace i jak wiele zrobił dla świata mody?
Z cyklu Ikony Stylu dziś opowiem o wielkim wyzwolicielu i twórcy, którego królowanie na salonach zbiegło się z pojawieniem epoki supermodelek.
Podczas zamkniętych pokazów Versace można było spotkać nie tylko takie gwiazdy jak Elton John, Madonna, czy Tina Turner, ale także samą księżnę Dianę.
Na pokazach nowych kolekcji Domu Versace nie mogło zabraknąć obecnych supermodelek, których nazwiska zna każdy, bez googlowania: Naomi Campbell, Claudia Schiffer, czy Kate Moss.
Na czym polega fenomen Versace? Kim był Gianni Versace, twórca jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek fashion na świecie?
Życie ikony
Gianni Versace urodził się 1946 roku w Reggio Calabria we Włoszech, był to okres, gdy modą rządziła Coco Chanel i jej mała czarna. Dobrze znamy podejście Coco do mody: prosta, męska, w stonowanych kolorach, Gianni miał odmienne zdanie, ale o tym za chwilę.
Geniusz był trzecim dzieckiem z czworga rodzeństwa. Jego matka jako utalentowana krawcowa prowadziła małą pracownię i butki, gdzie sprzedawała swoje ubrania. To matka jako pierwsza dostrzegła ogromny talent w dorastającym chłopcu.
Wspierała go i uczyła, sama nie zdając sobie sprawy, że na jej oczach wyrasta przyszły światowej sławy projektant, twórca jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek.
Jego debiutem w strefie krawiectwa były ubranka i szmaciane lalki, które szył ze skrawków materiałów, jakie znalazł w pracowni matki.
W wieku dziesięciu lat zaprojektował pierwszą sukienkę.
Marzeniem młodego Versace było osiągnąć poziom Chanel
Dwudziestosześcioletni Gianni, zaraz po studiach, przeniósł się wraz z rodziną do Mediolanu. Było to jak spełnienie marzeń. W Mediolanie mógł uczyć się od najlepszych włoskich projektantów. Dar od losu wykorzystał do cna. Nadal pracował z matką, jednak to było dla niego zbyt mało. Chciał czegoś więcej, chciał się dalej rozwijać. Poprawić swoje rzemiosło, szlifować umiejętności i talent. Rozpoczął, więc współpracę jako projektant mody tworząc pierwsze kolekcje dla Armando Girombellego, właściciela marki Genny, która specjalizowała się w odzieży skierowanej do młodzieżowej części społeczeństwa. Później rozpoczął współpracę z Callaghan, firmą produkująca ubrania typu pret-a-porter.
Jego projekty okazały się tak niezwykłe, że pojawiły się na rozkładówce włoskiego „Vogue'a”, gdzie określono go jako „Wszechstronny Versace".
W 1972 roku Gianni otworzył swój pierwszy butik. Już w 8 marca 1978 roku w Palazzo della Permanente w Mediolanie, odbył się pierwszy pokaz jego kolekcji dla kobiet jesień/ zima już pod własną marką Versace. Był to wielki sukces, gdyż po tym pokazie marka Versace stała się jedną z najważniejszych marek w świecie mody.
We francuskiej edycji „Vogue'a”, o wczesnych projektach Versace napisano: „Zawsze były nieco frywolne, seksowne i w mig zrozumiałe. Nie było w nich absolutnie nic intelektualnego. Przypominały cukierki”
Marka Versace
Pokaz w Palazzo della Permanente okazał się wielkim sukcesem. Nagle rozbłysła, niczym wschodząca gwiazda, nowa, młodziutka marka. Versace w dynamicznym tempie podbiła serca wszystkich i stała się jedną z najważniejszych marek świata mody.
Emblematem Domu Mody Versace stała się głowa Meduzy. Nie mogło być inaczej, skoro Gianni był rozkochany w mitologii greckiej i wychował się w otoczeniu zdominowanym przez kulturę Grecką.
Ciekawostka: Meduza miała symbolizować, to, że każdy, kto spojrzy na dzieła i kreacje Versace, nie będzie mógł oderwać oczu, jak w przypadku mitologicznego potwora.
Tragiczna Śmierć projektanta
Świat nagle wstrzymał oddech, gdy w mediach pojawiała się wzmianka o tragicznej śmierci geniusza.
Gianni Versace został zastrzelony 15 lipca 1997 roku na schodach przed swoim domem w Miami Beach. Zabójcą okazał się seryjny zabójca i psychopata Andrew Cunanan, który po 8 dniach od morderstwa, popełnił samobójstwo. Prawdziwych powodów zabójstwa Gianniego, nigdy nie odkryto.
Łamanie zasad
„Don't be into trends. Don't make fashion own you, but you decide what you are, what you want to express by the way you dress and the way to live.” G.Versace
Ludzie potrzebowali czegoś więcej niż tylko prostoty i stonowanych kolorów. Gianni świetnie wyczuł ich potrzeby. W swoich kolekcjach wprowadził przepych, swobodę i pociąg do ekstrawagancji.
Stroje Versace były odważne, kolorowe, seksowne, bogate. Miały wyrażać styl osoby, która je nosi, nie szufladkować ją w szeregu. Taki tok widzenia bardzo spodobał się celebrytom, właściwie rozkochali się w jego projektach. Młodzi mieli dość stylu haute couture, który był utożsamiany ze znienawidzoną burżuazją.
Znak Meduzy
Marka Versace nie ograniczyła się jedynie do ubrań, torebek, czy perfum. Młoda, prężnie rozwijająca się firma, nawet po tragicznej śmierci założyciela zaczęła zdobywać kolejne gałęzie życia społecznego. Zaczęto projektować nie tylko dla mężczyzn, ale także dla dzieci. Meble, artykuły gospodarstwa domowego, okulary, buty. Versace stał się ikoną stylu w każdej dziedzinie życia.
Komentarze
Prześlij komentarz