Ikona stylu i mody - Mademoiselle Coco Chanel, wielka rewolucjonistka

 

Coco Chanel

Coco Chanel właściwie Gabrielle Bonheur Chanel jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon mody XX i XXI wieku. Francuska projektantka w 1915 roku zrewolucjonizowała świat mody i do kobiecej garderoby wprowadziła, po raz pierwszy fryzury na pazia, proste, sportowe fasony, krótkie sukienki i kostiumy z dzianiny, golfy, spodnie dzwony oraz prochowiec. To ona wymyśliła małą czarną i wylansowała sztuczną biżuterię. To ikona paryskiej haute couture. 

 Życie ikony 

Mademoiselle Coco - książka Coco Chanel Spiskując z wrogiem Księga Stylu Coco Chanel

Życie Coco nie było usłane różami. Urodziła się w przytułku dla ubogich w Saumur we francuskim Kraju Loary w 19.08.1883 roku. Pochodziła z chłopskiej rodziny, która mieszkała na skraju lasu. Po śmierci matki w 1895 roku, ojciec dodał Chanel i jej dwie siostry do katolickiego sierocińca, a jej 2 braci na farmę jako parobków. 
W wieku osiemnastu lat Chanel przeniosła się na katolicką pensję dla dziewcząt w Moulins. Gdy skończyła 20 lat, zaczęła pracować jako szwaczka, a w wolnym czasie śpiewała w kawiarni. To tam stała się Coco. W wieku 23 lat została kochanką byłego oficera kawalerii, wywodzącego się z bogatej rodziny przemysłowców produkujących tkaniny na mundury dla francuskiej armii – Etienne’a Balsana. 
W 1908 roku Chanel poznała przyjaciela Balansa, Artura Capel. To Capel pomógł jej założyć pierwszy sklep i pracownię kapeluszy dla pań. Gdy Chanel zajęła się modą damską, Capel sfinansował jej butiki w Paryżu, Deuville i Barritz. 

W 1918 roku otworzyła butik – rezydencję na zapleczu eleganckiego placu przy ul. Cambon 31, to w tym miejscu zaczął powstawać symbol francuskiego stylu, wyrafinowania i rękodzielnego kunsztu – Dom Mody Chanel. 

Capel był jej wielką miłością, z powodu jej niskiego urodzenia, nigdy niedane było im się pobrać. Jednak przez 11 lat była jego szczęśliwą kochanką. Dwadzieścia pięć lat po śmierci kochanka, wyznaje, że:
 „Jego śmierć była dla mnie strasznym ciosem. Tracąc Capela, straciłam wszystko. Muszę przyznać, że to, co nastąpiło później, to nie było szczęśliwe życie” (cyt. „Coco Chanel Sypiając z wrogiem” - H. Vaughan) 

Jesienią 1920, rok po śmierci ukochanego Capela, Chanel wraca do Francji. Postanawia zrewolucjonizować kobiecy strój. Jej poglądy, stroje, ambicje są wręcz rozchwytywane przez do tej pory dygające, upudrowane i wyperfumowane ślicznotki, które nie chcą już być tylko ozdobą męskiego świata. W początkach XX wieku Coco staje ikoną kobiet ambitnych, wyemancypowanych, które pragną swobody zarabiania, kochania i życia według własnych upodobań. Jej stroje i promowany przez nią styl daje im miecz do walki z przechodzącym do historii dawnym światem. 

Mimo wielu romansów Coco nigdy nie wyszła za mąż. Praca była jej jedyną, wierną miłością. Przez 30 lat mieszkała w hotelu Ritz, gdzie zmarła w 1971 roku. Była dość kontrowersyjną postacią, która wspaniale potrafiła zjednywać sobie ludzi i z rozmachem wprowadzać, wręcz narzucać innym swoje zdanie. Po II wojnie oskarżono ją o kolaborację i współpracę z III Rzeszą, nigdy jej tego nie udowodniono. Uwielbiali ją książęta, premierzy, artyści, żołnierze i kobiety


cytat

Mała czarna 

„Luksus musi być wygodny, w przeciwnym razie to żaden luksus” - Coco Chanel

Mała czarna pojawiła się w 1926, wkraczając do świata mody, budziła wiele kontrowersji i skrajnych emocji, od zachwytu po kpiny ze strony krytyków i znawców obecnej mody. Jak wszystkie projekty Chanel przeszła do historii i na stałe zagościła w naszych szafach. Prosta, wygodna, czarna sukienka o długości za kolano szykowna w swym minimalizmie nie odsłaniała zbyt wiele. Stała się hymnem kobiety niezależnej. 

Chanel No. 5 

„Nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane” 

Chanel No.5

Po wielu sukcesach w dziedzinie mody, Chanel sięga do branży perfumiarskiej. Tą gałąź też chce  zrewolucjonizować. Wraz ze swoim przyjacielem wielkim księciem Dymitrem Pawłowiczem, bliskim kuzynem ówczesnego cara Rosji Mikołaja II oraz dzięki pomocy rosyjskiego chemika, Coco przygotowuje nowy zapach, który ma być wisienką na torcie modowej rewolucji.  

W 1921 roku wraz z nową kolekcją na rynku pojawia się Chanel No.5. 

Receptura Piątki, była znana jedynie grupce wtajemniczonych. Ta niezwykle skomplikowana receptura składa się, aż z osiemdziesięciu składników. Najważniejszym jest wysokiej jakości jaśmin z Grasse. 

Jako miłośniczka prostoty i minimalizmu wybrała koncepcję geometrycznego prostopadłościanu – art. déco, na nowoczesne opakowanie. 

Sukces przeszedł najśmielsze oczekiwania – wspominała przyjaciółka Coco Misia Sert- Jak wygrana na loterii” (cyt. „Coco Chanel Sypiając z wrogiem” - H. Vaughan) 


Coco Chanel 
ChanelChanel


Coco rozpromowała wśród ówczesnych i dzisiejszych kobiet poczucie własnej wartości, wygodę i ponadczasowy styl. Nigdy nie była feministą, za to posiadała silny unikalny charakter, który pozwolił jej nie tylko na osiągnięcie sukcesu, ale zapisanie się w historii mody na lata. To Coco jako pierwsza przetarła szlag kobietom do świata mody zdominowanego do tej pory przez mężczyzn.

Nie była doskonała, jednak jej spuścizna, oraz to co dała, nam kobietom jest niedocenienia.  

Komentarze

Popularne